Kachlová kamna
Tradiční akumulační sálavá kamna na míru
Obliba kachlových kamen rok od roku roste. Nejenže kachlová kamna svou krásou vzbuzují obdiv Vašeho okolí, jsou středem pozornosti Vašich hostů, ale navíc Vám ušetří mnoho peněz, za stále se zvyšujíci cenu za energie. V současnosti prožívají kachlová kamna renesanci, samozřejmě v novém moderním designu.
Rukodělně postavená kamna nejsou konzumním zbožím, nedají se srovnat s levně postavenou krbovou obestavbou. Kamna získala na větší oblibě zhruba před 20 lety, když začala být používána bezroštová litino-šamotová spalovací komora. Takto vyvinutá kamnová vložka s šamotovou vystýlkou splňuje požadavky na dlouhou životnost, trvanlivost provozu, vysokou účinnost spalování a s tím spojené emisní hodnoty. Solidní litinová konstrukce spolu s prosklenými dvířky, zaručuje desítky let radosti z topení dřevem. Při spalování kusového dřeva v takovéto komoře vznikají velmi horké plyny.
Narozdíl od krbové obestavby nejdou přímo do komína, nýbrž projdou systémem akumulačních keramických kanálů nebo v lehčí formě hotovým akumulačním litino-šamotovým výměníkem, kde odevzdají své teplo. Toto funkční jádro předává své teplo na plášť kamen, nejčastěji kachlový, a ten do obytného prostoru. Způsob stavby pláště kamen a akumulačních kanálů rozhoduje o celkovém chování topidla, o tom, zda bude teplo rychle, nebo pozvolně předáno do prostoru a v jaké výši.
Akumulační kamna poskytují člověku nejpříjemnější a nejpřirozenější formu předání tepla, jež vyzařuje skrze stěnu topidla. Tato koncepce je vhodná tehdy, když je požadováno omezeného, dlouhotrvajícího a rovnoměrného předání tepla do prostoru, tedy v nízkoenergetickém domě. Teplo je akumulováno v těžkých (cca 500kg) keramických tazích a nedochází k tepelným výkyvům v místnosti.
Určitou alternativou akumulačních sálavých kamen jsou kamna horkovzdušná nebo kamna kombinovaná, kde je dosaženo předání velkého množství horkého vzduchu do místnosti v krátkém čase. Tento způsob je vhodný v místnosti větších rozměrů nebo s velkou tepelnou ztrátou - více než 4 kW (starší zástavba). Z hlediska funkce proudí v horkovzdušných kamnech vzduch z místnosti kolem kamnové vložky, spojovacích prvků a výměníku přiřazeného mezi kamnovou vložku a komín. Vzduch se rychle zahřeje a jde do místnosti skrze mřížky, případně šachtou dále nahoru. Více informací z hlediska systémového řešení kamen naleznete v mém blogu. Po ukončení topení kamna pozvolna vychladnou.
Základním principem akumulačních sálavých kamen je dlouhý interval přikládání (obvykle 12 hodin). To znamená, že jednou za 12 hodin se do kamen vloží velká dávka paliva z ní uvolněná energie se uloží do velké masy šamotu. Poté se předává do okolí formou zdravého sálavého tepla až do přiložení další dávky paliva.
Fakta: Akumulační kamna se staví nejčastěji na 12 hodinový případně na 24 hodinový interval přikládání. Kamna jsou schopna vytvořenou tepelnou energii rozložit na dlouhou dobu. Nevíří prach v místnosti a vytváří příjemnou tepelnou pohodu. Plášť kamen je ohřátý na příjemnou teplotu. Při vhodném umístění možno využít jako hlavní zdroj vytápění v celém domě.
Akumulační kamna jsou optimálním topidlem pro takřka jakékoliv prostory. Teplo z nich je zdravé a extrémně příjemné.
Zdroj: Banador s. r. o.
Ukázka realizace kachlových kamen zde.
Kachlová kamna vydávají příjemné sálavé teplo, šetří energii i životní prostředí, stávají se zajímavým doplňkem interiéru a v dnešní době nelze opomenout ani určitou nezávislost na vnějších zdrojích, jako je plyn nebo elektrický proud.
Realizace kamnářství Orság