Základní princip kamen z hlediska využití a funkce

10.10.2016

Těžká akumulační kamna, horkovzdušná kamna, kamna kombinovaná,  uzavřený krb s akumulací.

Těžká akumulační kamna 

Tento typ kamen se vyznačuje trvalým a nekolísavým výkonem. Teplo je uloženo rovnoměrně v těžké akumulační mase topidla a přes kachloví je pomalu odevzdáváno do prostoru. Tyto kamna 
potřebují delší čas, než se nahřejí, zato však výborně akumulují. Ohniště napojené přímo na akumulační tahy je schopno pojmout větší množství dřeva. Spalné plyny projdou těžkými tahy, kde odevzdají svou energii. Kamna jsou určená do prostor a domů trvale obydlených, kde mohou být obrovskou úsporou energií. Spotřeba dřeva je pro vysokou účinnost naprosto minimální a v praxi to pak vypadá tak, že kamna se jen nepatrně dotápí. 

Zdroj: Ulrich Brunner


Horkovzdušná kamna 

Vzduch v místnosti proudí kolem volně stojící kamnové vložky a výměníku uzavřené v plášti kamen. Mřížkou a otvory v plášti kamen se dostává ohřátý vzduch do prostoru. Plného výkonu kamen dosáhneme krátce po zatopení. Kamna však také dříve vychladnou.

Zdroj: Ulrich Brunner


Kamna kombinovaná 

Kamna jsou kombinací obou výše popsaných principů s předností rychlého náběhu tepla a zároveň uložení tepla v těžké mase kamen. Kamna rychle po zatopení předávají teplo a akumulace je také vysoká. Dvířka u všech systémových řešení mívají prosklení pro kontrolu spalování.

Zdroj: Ulrich Brunner


Uzavřený krb s akumulací 

Tento konstrukční princip nabízí zážitek z viděného ohně s pozvolným vyzařováním tepla. Dle přání zákazníka se kladou přímo na krbovou vložku speciální akumulační prstence anebo se budují za krbovou vložkou akumulační tahy jako u kachlových kamen. Moderní kamnářská záležitost, při které dosáhneme dosti vysoké účinnosti spalování topidla. 

Zdroj: Ulrich Brunner

Vytvořte si webové stránky zdarma!