Za pecí jako v pohádce ...
Kachlový sporák
Kachlový sporák - jak už název říká, jde o určitou úspornost - jsou to vlastně dva nebo tři prvky v jednom zařízení. Hlavní funkcí sporáku je tepelná úprava potravin, vytápění je funkce druhotná.
Realizace kamnářství Orság...
Uživatel vaří, peče a ještě vytápí kuchyň a přilehlou místnost. V případě, kdy se do ohniště zabuduje originální výměník (vodní), může sporák vytápět i půl rodinného domku. Do vody získáme dodatečných 8 kW tepla. Kachlový sporák, přestože v něm v noci netopíme, bývá ráno ještě teplý. Tato topidla stavíme ze šamotu, tedy žáruvzdorného keramického materiálu. Uvnitř v kobce se nachází šamotové pláty vysoké kvality a vnější plášt tvoří glazované kachle, nově i šamot se speciální omítkou. Nedílnou součástí sporáku je topeniště, tahový systém, plotna a pečící trouba. Plameny z ohniště odcházejí pod plotnou, dále obíhají jednu nebo dvě pečící trouby a odchází do komína. Teplo z topeniště neodchází přímo do komína, ale prochází v kamnech systémem kouřových tahů. Tím lze dosáhnout vysoké užitkovosti topidla. Kachlový sporák se staví v různých variantách na míru dle potřeb a možností uživatele, vše se řeší individuálně. Může stát i volně v prostoru. Zakázky jsou realizovány od návrhu až po realizaci v úzké součinnosti se zákazníkem. Dnes stále oblíbenější variantou je sporák s vyhřívaným zápecím - ležením (viz obrázek).
Dlouhý tah (kanál) je vybudován ze šamotu v několika vrstvách, což zaručuje dlouhou akumulaci tepla a jeho pozvolné předávání do místnosti. Nahřívání na takovémto ležení působí blahodárně při problémech s krční páteří a při bolestech zad. Kamna se dají osadit precizním kováním českého výrobce. Je zde myšleno: pečící trouba, rám, plotna, dvířka, vodní výměník atd. To stejné platí o samotném kachloví českých výrobců, které je nabízeno v široké škále vzorů a barev glazury a vše ve špičkové kvalitě. Na těchto produktech je patrná určitá návaznost na prvorepublikové výrobky, kdy se při výrobě výrobků asi tak nespěchalo jako v dnešní době. Kachlový sporák najde své místo i v moderní kuchyni, právě pro své nezastupitelné výhody. Stojí většinou jako solitér, postaven z velkoplošné keramiky a je osazen kvalitním kováním. Inspiraci je možné čerpat u našich rakouských sousedů. Stará dobrá klasika s teplovodním výměníkem Burnet - klasická konstrukce kachlového sporáku je zde obohacena o možnost sdílení části výkonu topeniště do topné vody pro systém ústředního vytápění. Litinový teplovodní výměník Burnet 300 je řešením, jak i ze sporáku získat teplo pro celý dům či chalupu s rozumnou účinností. Díky podílu výkonu 50/50, tedy 50 % pro vaření a pečení a 50 % pro teplovodní soustavu, není kuchyňská funkce sporáku nijak ovlivněna.
Základním principem sporáku je vaření, pečení a sušení. Vedlejším produktem je tepelná energie, pomocí níž dokážeme vytopit kuchyň a někdy i celý dům. Každý sporák je opatřen topeništěm, plotnou, troubou a tahovým systémem. Na rozdíl od ostatních spotřebičů je dimenzován pro vaření, čemuž je přizpůsobeno i topeniště na malé dávky paliva. Obestavba je tvořena akumulačními materiály (šamot, kachle), které akumulují uvolněnou energii a formou zdravého sálavého tepla ji předávají do okolí.
Fakta: Primárně určen pro vaření, pečení a sušení. Je schopen akumulovat přebytečnou energii a uvolňovat ji do okolí. Není vhodný jako primární zdroj topení, vzhledem k malému topeništi a častému přikládání. Sporák vyzařuje zdravé sálavé teplo a jeho plášť je příjemně teplý.
Sporák je v tradičním pojetí určen pro chaty, chalupy a jiná starší stavení. V kombinaci s moderními prvky je vhodný i pro současné domy. Těší se již po několik staletí velké oblibě, nejen kvůli chutnějším pokrmům, které lze ve sporáku připravit, ale také díky zdravému sálavému teplu.
Zdroj: Banador s.r.o.
Ukázka realizace sporáků zde.